Rana przewlekła goi się zwykle ponad 8 tygodni . Schorzenie to dotyczy wielu osób , zwłaszcza w podeszłym wieku , m.in. pacjentów z miażdzycą naczyń obwodowych , diabetyków z zespołem stopy cukrzycowej ( ZSC ) oraz pacjentów długotrwale unieruchomionych.
W SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI SKUPIAMY SIĘ W SZCZEGÓLNOŚCI NA LECZENIU I OPIECE PACJENTÓW Z PRZEWLEKŁYMI , NIEGOJĄCYMI SIĘ RANAMI , TAKIMI JAK : OWRZODZENIA PODUDZI ( żylakowate i tętnicze ) , ZESPOŁY STOPY CUKRZYCOWEJ , OPARZENIA , ODLEZYNY I INNE TRUDNO GOJĄCE SIĘ RANY.
W POLSCE TE SCHORZENIA W CIĄGU ROKU PRZYSPARZAJĄ CIERPIEŃ U OKOŁO PÓŁ MILIONA CHORYCH . W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW NIESTETY LECZENIE NIE JEST PROWADZONE W SPOSÓB NOWOCZESNY , CO NIE TYLKO WYDŁUŻA JEGO CZAS I CZĘSTO PROWADZI DO POGORSZENIA STANU RANY , ALE TEŻ GENERUJE WIĘKSZE NAKŁADY FINANSOWE LECZENIA NIŻ W PRZYPADKU NOWOCZESNYCH METOD TERAPII.
Przyczyną długiego procesu gojenia się ran jest ich charakterystyczna etiologia . Rany te stanowią poważne powikłanie różnych chorób i zaburzeń związanych z miejscową redukcją przepływu krwi w naczyniach żylnych , tętniczych lub mikrokrążeniu. Wynikajace z tych zaburzeń niedostateczne zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze i tlen powoduje występowanie zmian troficznych skóry. Dodatkowo w tych miejscach gromadzą się zbędne produkty przemiany materii , co prowadzi do załamania metabolizmu komórkowego i rozwoju martwicy.
Objęte uszkodzeniem tkanki ulegają rozkładowi. W ten sposób powstaje trudno gojące się owrzodzenie , które jest w przypadku ran przewlekłych objawem klinicznym . Nie leczona lub niewłaściwie leczona rana może rozprzestrzeniać się w głąb tkanek. Może również być przyczyną miejscowego , a nawet ogólnego zakażenia organizmu.
Prawidłowe Leczenie Ran
Rany przewlekłe są bardzo trudne w leczeniu. Najważniejsza w tym przypadku jest diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego. Polega ono na systematycznym oczyszczaniu rany z tkanek martwiczych, wysięku oraz mikroorganizmów chorobotwórczych. W zależności od rany stosujemy tutaj specjalistyczne opatrunki wraz z lekami w postaci żelu lub maści , biochirurgię - oczyszczanie ran z wykorzystaniem larw muchy ( Lucilla Sericata ) czyli larwoterapię czy hirudoterapię - leczenie pijawkami lekarskimi.
Następnie dobierany jest odpowiedni opatrunek, który zależy od stopnia zaawansowania rany. W prawidłowym leczeniu spełnia on kluczową rolę. Nowoczesne metody opatrywania ran są znacznie bardziej skuteczne w przypadku ran przewlekłych niż tradycyjne – suche bądź wysychające. Przyspieszają one niemal dwukrotnie proces gojenia i znacznie podnoszą komfort chorego.
Miejscowe leczenie ran przewlekłych to leczenie etapowe. W fazie oczyszczania opatrunek musi zatamować krwawienie, wchłaniać wydzielinę z rany i zapobiegać zakażeniom. W fazie ziarninowania – zapewnić wilgotność (wchłaniać nadmiar wydzieliny, zapobiegać wysychaniu), ochraniać tkankę ziarninową i zapobiegać zakażeniu. W fazie naskórkowania – utrzymywać odpowiednią wilgotność i chronić delikatną nową strukturę komórkową. Praktycznie w każdej fazie należy zastosować inny opatrunek ochraniający ranę, stabilizujący jej środowisko fizykochemiczne, a przy tym niewymagający częstych zmian. Jeśli stan rany wymaga zmiany opatrunku, ważną jego zaletą jest zapewnienie choremu możliwie bezbolesnych manipulacji opatrunkiem.
Wspomagająco w leczeniu trudno gojących się ran (np. owrzodzeń troficznych) można stosować środki dostępne bez recepty. Mogą to być np. żele z hialuronianem cynku, który wykazuje działanie regenerujące i ściągające. Żel nakłada się bezpośrednio na ranę i zostawia do wyschnięcia bądź przykrywa naturalnym opatrunkiem.
Cechy Idealnego Opatrunku
Idealny opatrunek powinien tworzyć wilgotne środowisko gojenia, przyspieszające proces leczenia rany, pochłaniać wydzielinę z rany i neutralizować ją, umożliwiać wymianę gazową, zapewnić optymalne pH rany, neutralizować przykry zapach wydzieliny z rany, chronić przed infekcją, być hipoalergiczny, umożliwiać ocenę stanu rany bez konieczności zdejmowania opatrunku, mieć optymalny stosunek jakości do ceny.
Copyright Natur-Vit. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, drukowanie, przetwarzanie elektroniczne bez pisemnej zgody Natur-Vit jest zabronione i objęte prawem autorskim.