Food Detective - test na nietolerancję pokarmową
Food Detective™ został opracowany przez firmę Cambridge Nutritional Sciences (CNS) Ltd. z Wielkiej Brytanii, będącą częścią Omega Diagnostics Group PLC. CNS od 1994 r. specjalizuje się w dostarczaniu testów z zakresu chorób zakaźnych i autoimmunologicznych. Firma koncentruje się na produktach opartych na metodzie immunoenzymosorbcyjnej (ELISA), która gwarantuje pewność i wiarygodność wyników.
Czym jest nietolerancja pokarmowa ?
Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem jelita drażliwego, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Symptomy występowania nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem.
Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje zwiększoną ilością przeciwciał typu IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom. Ocenia się że problem dotyczy nawet 45% populacji. Część pacjentów posiadających zdiagnozowaną nietolerancję pokarmową, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się objawów, które doświadczała praktycznie przez całe dotychczasowe życie. Odstawienie najczęściej trwa 3 miesiące, a po tym okresie problematyczne pokarmy mogą być spożywane sporadycznie bez negatywnych konsekwencji.
Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa .
Obydwa terminy są często mylone. Przy standardowej alergii pokarmowej (jak alergia na orzeszki ziemne, czy skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy nietolerancji pokarmowej są rozłożone w czasie i mają miejsce od kilku godzin do kilku dni od spożycia pokarmu. W przeciwieństwie do nietolerancji, alergie pokarmowe diagnozuje się u niewielu pacjentów (ok. 2.5% populacji).
Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej ?
Objawy nietolerancji pokarmowej są przeważnie niespecyficzne , dlatego wielu Pacjentów pozostaje niezdiagnozowanych i cierpi latami. U chorych może się w tym samym czasie pojawić kilka symptomów.
Najczęstsze objawy to :
- otyłość , nadwaga
- bóle głowy
- bóle brzucha
- migrena
- zaparcia
- biegunki
- wzdęcia
- zaburzenia snu , bezsenność
- niepokój
- nieżyt żołądka
- zapalenie jelit
- zespół zlego wchłaniania
- nadwaga lub niedowaga
- zapalenie stawów
- świąd skóry
- alergie
- zmiany skórne
- niepokój ostry lub chroniczny
- artretyzm
- astma
- moczenie mimowolne nocne
- zespół przewlekłego zmeczenia
- zatrzymanie wody w organiźmie
Test Food Detective™
Test Food Detective™, na podstawie próbki krwi pobranej z palca, pozwala określić produkty pokarmowe powodujące nadprodukcję przeciwciał typu IgG. Można go przeprowadzić samodzielnie w domu. Wyniki testu mogą być podstawą do dostosowania diety. Test bada reakcje organizmu na 59 produktów żywnościowych podzielonych na 46 grup.
Food Detective™ został opracowany przez firmę Cambridge Nutritional Sciences (CNS) Ltd. z Wielkiej Brytanii, będącą częścią Omega Diagnostics Group PLC. CNS od 1994 r. specjalizuje się w dostarczaniu testów z zakresu chorób zakaźnych i autoimmunologicznych. Firma koncentruje się na produktach opartych na metodzie immunoenzymosorbcyjnej (ELISA), która gwarantuje pewność i wiarygodność wyników.
Testowane pokarmy:
Zboża: kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies.
Orzechy i strączkowe: migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja.
Mięsa: wołowina, kurczak, baranina, wieprzowina.
Ryby i owoce morza: mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)
Warzywa: brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta).
Owoce: jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory.
Inne: jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże.
Leczenie nietoleracji pokarmowych
Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie produktów , które dają objawy nietolerancji pokarmowej za pomocą specjalnych testów. Znając produkty nietolerowane opracowujemy indywidualną dietę eliminacyjną. Drogą wyeliminowania pokarmów nietolerowanych możemy zlikwidować objawy chorobowe , na które cierpimy od wielu lat.
Nietolerancja pokarmowa a otyłość
Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują , żę nietolerancja pokarmowa może przyczynić się do rozwoju otyłości , a wykluczenie z diety nietolerowanych pokarmów powoduje redukcję wagi, przy tej samej ilości spożywanych kalorii.
Nietolerancja pokarmowa a chorby z autoagresją
W chorobach z autoagresją ( np.. chorba Hashimoto , reumatoidalne zapalenie stawów) obserwuje się radykalną poprawę po wyeliminowaniu pokarmów nietolerowanych.
Copyright Natur-Vit. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, drukowanie, przetwarzanie elektroniczne bez pisemnej zgody Natur-Vit jest zabronione i objęte prawem autorskim.